Pfeffer Ignác unokái (Péteri gyerekek)
olaj, vászon, 124 x 168 cm
Helyszín: Posta közi parkoló
A hármas portrét 1881-ben festette a művész.
“A kép Székely portréművészetének ritka gyöngyszemei közé tartozik. Műfaját tekintve csoportportré, ami életművén belül egyedülálló, de különleges helyet foglal el a karakterábrázolás finomságait illetően is. A festmény táji környezetben örökíti meg az ábrázoltakat. Táj felfogása - tekintettel a kép 1881-es dátumára, Székely tudását és az ekkoriban kibontakozó realista plein air táj felfogásához képest - konzervatívnak hat. Nyilvánvalónak tűnik, hogy a művész a megrendelő kívánságát tartotta szem előtt, aki valószínűleg az a Pfeffer Ignác volt, akinek feleségét Székely kitűnő, biedermeier arcképben örökítette meg az 1860-as évek közepén.
A megrendelő ízlése így valószínűleg közelebb állt a biedermeier, klasszicizáló romantika szelleméhez, s Székely művészi talentumát dicséri, hogy az adott lehetőségeken belül festői tudásának legjavát adta. A kép különleges erénye a jellemábrázolás mélységét elősegítő, rendkívül finom és kulturált színharmónia, valamint a fény érzékeltetésének finom színárnyalatokkal, reflexekkel való jelzése.” (Bakó Zsuzsanna)
A festmény a budapesti Kovács Gábor Művészeti Gyűjtemény tulajdona. Szadán bemutattuk 2022 tavaszán A tehetség ajándéka című kiállításon.